Projektowanie własnej gry edukacyjnej - poradnik

31-07-22 |
Dodane przez użytkownika Filip
W dzisiejszym świecie jesteśmy coraz częściej atakowani technologią, która ma swoje zalety, ale jednak również przynosi za sobą pewne zagrożenia. To duże wyzwanie dla rodziców, którzy powinni chronić swoje pociechy przed zbyt dużą ilością czasu spędzanego przed komputerami czy telefonami. Gry edukacyjne to świetne rozwiązanie, które bardzo uelastycznia podejście opiekunów, ale też jest to szansa dla rodziców na harmonijny rozwój dziecka. Jak zaprojektować taką grę na własną rękę, aby była ona odpowiednia?
Jakie etapy przejść projektując grę edukacyjną?
Przede wszystkim pierwszym etapem musi być rozpoznanie potrzeb dzieci w oparciu o opinię dorosłych i specjalistów. Bez sensu jest tworzyć grę, która nie będzie mieć żadnych walorów edukacyjnych. Jak zaprojektować własną grę edukacyjną? Poza pomysłem, z pewnością należy znaleźć odpowiednie finanse. Jeżeli je mamy, to warto postać się o to, by była ona dobra pod kątem jakościowym. Ostatnim etapem będzie dystrybucja gry edukacyjnej, która powinna znaleźć się w wielu miejscach.
Jakie narzędzia wykorzystać projektując grę edukacyjną?
Ważnym narzędziem jest to, aby znaleźć pewną niszę, która będzie się wpisywać w naszą grę. Nie ma sensu powielania pomysłów, które już w przeszłości były wykorzystywane w stosunku 1:1. Jeżeli chodzi o inne narzędzia, to na pewno może być to sprawdzenie potrzeb rodziców poprzez przeprowadzenie ankiety bądź wypytanie najbliższych osób, czego by oczekiwały po takiej grze.
Jakie zasady stosować projektując grę edukacyjną?
Na pewno istotne jest to, aby taka gra edukacyjna przynosiła dziecku korzyść. Może być to poznawanie reguł otaczającego świata w połączeniu z rozrywką i tutaj autor ma spore pole do popisu. Ważną zasadą jest to, aby gra edukacyjna posiadała poradnik dotyczący jej założeń oraz przeznaczenie. Należy opisać czy będzie to gra dla dzieci w wieku 5,7 czy też 10 lat.